Стаття
21 лист. 2021
Як правильно доглядати за дитячою шкірою та волоссям?
Які зовнішні чинники впливають на шкірні покриви дитини?

Щічки оксамитові, як персик, перші хвостики з трьох волосин, які змушують мамине серце тремтіти... Але як правильно доглядати за цією ніжною красою?

Треба розуміти, що дерма, всі її шари та елементи у дітей більш тонкі та м'які, ніж у дорослих, тому на дитячій шкірі так легко з'являються подряпини та почервоніння. Через те, що сальні залози у малюків ще не розвинені, жирова плівка на поверхні епідермісу тонка, шкіра легко втрачає вологу, тому сухість та лущення – часті супутники холодів. Буває таке і через контакт з неякісними косметичними засобами.

Кислотно-лужний баланс шкіри дитини нейтральний, на відміну від підлітків та дорослих, а отже, будь-яке агресивне лужне мило викликає подразнення. Важливий момент: шкіра дитини дуже легко насичується вологою, але так само легко її втрачає. І внутрішні особливості (наприклад, генетична схильність чи хвороби) і зовнішні (сонце, повітря, механічна дія) істотно впливають на шкіру дітей. Чим молодша дитина, тим більш сприйнятлива до зовнішніх впливів. Якщо підлітку не страшно підставити обличчя вітру в морозну хуртовину, то для новонародженого малюка наслідки такої пригоди будуть набагато болючішими.

Зовнішні фактори, що впливають на шкіру дитини:

  • Повітря. Якщо повітря сухе і тепле, шкіра легко втрачає вологу, а нерозвиненість потових залоз ще більше прискорює цей процес. Тому у дітей так легко утворюються попрілості, з'являється пітниця. Як знизити вплив спеки та сухості? Купуйте термогігрометр, щоб знати параметри повітря. 18-20 та 40-60% вологості – оптимально. Менше – сухо, більше – сиро.

  • Сонячні промені. До 6 місяців захист від сонця повністю перекладається на одяг, що захищає, після – можна використовувати сонцезахисні креми, що відповідають віку дитини.

  • Мороз. Низька температура уповільнює кровообіг у шкірі, тому її сухість найчастіше проявляється саме взимку. Якщо на вулиці холодно та вітряно, результат у вигляді почервоніння гарантований. Як знизити вплив холоду та вітру? Обов'язково наносити на відкриті ділянки шкіри спеціальні захисні засоби на жировій основі, які створюватимуть тонку бар'єрну плівку на поверхні епідермісу.

  • Вода під час купання. Водопровідна вода часто жорсткіша, ніж треба, а залишки хлору контактують зі шкірою і викликають сухість. Звертайте увагу на рН води та засобів для купання – він має бути нейтральний. Тому для купання дитини не варто використовувати дорослі гелі для душу. Чудово, якщо ви вирішите поставити фільтри для хлору на кран або використовувати у ванні таблетки для регулювання рівня рН.

  • Тертя тканиною. Дитяча шкіра набагато тонша за дорослу, тому щільним і жорстким одягом, у тому числі для плавання, легко залишити на шкірі подряпини або садна. Важливо вибирати натуральні м'які тканини для одягу, постільної білизни, а також використовувати сертифіковані засоби для прання.

  • Підгузки. Шкіра дітей чутлива до часток сечі та калу, тому швидкість адсорбції – ось чим визначається справжня якість матеріалу підгузків. Для тих періодів, коли шкіра дитини буде довше перебувати в підгузку (нічний сон, прогулянки тощо) виберіть дорожчі моделі, зі швидким вбиранням. Якщо вдень ви можете змінити підгузник, то можна обрати дешевший варіант.

  • Вплив подразнюючих засобів. Категорично заборонено використовувати в дитячій практиці спирт (наприклад, для розтирання), оцет та інші подразнюючі шкіру речовини. Миттєве всмоктування шкірою дитини цих речовин і швидка дія на судини робить це просто небезпечним.

  • Внутрішні фактори, як от пронос, блювання та дефіцит рідини в організмі, відразу викликають втрату рідини і в шкірі. В таких випадках подразнення, сухість, чутливість, тріщини виникають набагато частіше. В ці періоди варто інтенсивніше користуватися доглядовими засобами та зволожувати шкіру.

Регулярний огляд шкірних покривів убереже від інфікування ран та інших ушкоджень. Якщо помітили невелику потертість – змініть тісні штанці на вільні, вкусив комар – нанесіть протисвербіжний засіб, щоб не допустити утворення ранок після активного розчісування. Помітили сухість, подразнення – візьміть зволожуючий засіб на жировій, наприклад, ланоліновій основі, краще з провітаміном В5, який має ранозагоювальний ефект. Мазь застосовують на невеликих ділянках, крем – для більших.

Догляд за волоссям

Миття волосся – необхідна гігієнічна процедура, яка особливо актуальна в осінньо-зимовий період, коли одягають шапку. Дитина не так потребує очищення волосся, як видалення поту і шкірних виділень. Чим тонше волосся – тим рідше його потрібно мити, чим волосся товстіше – тим частіше миття.

Зазвичай миття волосся не займає більше 30 секунд. Після цього необхідно змити піну і обов'язково переконатись, що весь засіб видалено з волосся та шкіри голови. До речі, часто батьки побоюються мити голову новонародженому – адже там тім'ячко! Але цього не варто боятися і відкладати процедуру – анатомічні особливості тім'ячка унеможливлюють його пошкодження під час миття голови.

Досить одного попадання пекучого засобу в очі, щоб у дитини з'явився страх миття голови і кожна така процедура супроводжувалась криками на всю квартиру. Тому вибирайте шампуні, які відповідають віку дитини. Наприклад, позначення на упаковці може бути «з народження» або «з 12 місяців». Продукт у жодному разі не повинен містити мила, парабенів, сульфатів, не повинен мати різкий аромат. Відповідно, він не має подразнювати слизову оболонку очей.

Якщо у малюка поки що немає волосся, мити шкіру голови все одно потрібно. Змивання поту, розм'якшення і вичісування себорейних скоринок – це обов'язкові елементи догляду. Новонародженого після загоєння пупкової ранки ополіскують водою, а з віку 5 тижнів дозволено використовувати шампунь для дітей першого року життя.

Висушування волосся після купання – обов'язковий етап. Але не слід інтенсивно терти волосся дитини, досить просто промокнути якісним бавовняним рушником.

Головне, про що слід пам'ятати, доглядаючи шкіру і волосся дітей, – це незрілість і тонкість, вразливість їхніх шкірних покривів і волосся. Потрібно обов'язково підбирати якісні засоби для догляду, натуральну і приємну до тіла тканину, вчасно проводити гігієнічні процедури, використовувати якісні підгузки та рушники. Це допоможе уникнути сухості та подразнень на ніжній шкірі дітей.


Більше про здоров'я дітей від народження до 1 року в курсі "Перший рік життя дитини. Базовий курс сучасних батьків" https://komarovskiy.info/uk/courses/first-year

V

дякую

Н

Нам Наталья Руслановна

on 19 січня 2022, 21:27

А можно мыть ребенка без спец. средств? Просто под проточной водой?

J

Посоветуйте противозудные средства. Я покупала скин-кап, но он разрешён после года

В

Врач Ольга Георгиевна (Ассистент Еок)

on 25 листопада 2021, 02:35

Добрый день.
Попробуйте Фенистил-гель. Он разрешен к применению с возраста 1 мес.

К

Колиенко Елена Николаевна

on 21 листопада 2021, 21:30

...таблетки для регулирования ph воды - это интересно, бегу читать, искать.
Спасибо!!!